Taksim Gezi Parkı Açıklaması

[google-translator]

Facebookta bugün kendi twitter hesabımdan yazdığım onca yazı arasından iki cümlenin alınıp yayınlanması taraf olduğum izlenimini vermektedir. Halbuki gezi olaylarına genel bakış açım sadece alıntı yapılan ve yayınlanan cümleden ibaret değildir ve olaylar hakkında genel düşüncem şudur;

1. 1992 yılında 1 yıl boyunca hergün arkadaşlarımla toplandığım yer gezi parkındaki ağaçların gölgesiydi. Gezi parkına gidişim toplumsal sorumluluktan önce kendi anılarım içindi.

2. Televizyonda başbakan gezi parkı yıkılacak, yerine avm rezidans yapılacak dediğinde ilk tepki verenlerdendim ve ağaçlar kesilmeye başlandığında herkesin bildiği gibi ilk günden itibaren oradayım.

3. Başbakanın son dönemlerde alkol yasağı uygulamasına yanıtımı herkes bilir “kah giderim medreseye huu çekerim hak için, kah giderim meyhaneye günah benim kime ne”

4. Tarih boyunca herkesin bildiği ve bütün dünyanın tarihi belgelerinde resmen ispatlanan Yavuz Sultan Selim’in alevi kıyımına ilişkin durumu göz önüne alınmaksızın hükümetin 3. köprüye Yavuz Sultan Selim adını vermesi beni rencide etmiştir. Siyasetçilerin ülkelerinde yaşayan alevilerin hasassasiyetini de göz önüne alarak bu ismi belirlemeleri gerekirdi.

5. Direnişçilere desteğim tamdır; ama direniş sırasında provokatörlere izin verilmemesi için sürekli uyarılar yapmaktayım.

6. Parti binalarını yakmak ve her türlü şiddeti içeren eylemlerde bulunmak çağdaşlığı ve demokrasiyi getirmez. Bunu her fırsatta ifade etmeye çalıştım. Bu konudaki söylediklerim yanlış anlaşılmasın..

 

Sevgilerimle

Haluk Levent